A méhek és a darazsak megkülönböztetése nem mindenkinek megy könnyedén. Ennek egyik oka, hogy elég sok ember mind a két élőlénytől fél, így nem nagyon akarja tanulmányozni őket, pusztán megszabadulna tőlük. A méheknek és a darazsaknak eltérő az életmódjuk és míg az egyik élőlény kifejezetten hasznosnak mondható az ökoszisztémában, a másikat inkább kártevőnek tartjuk.
A méhek megjelenése kisebb, zömökebb, szőrösebb, míg a darazsak nagyobbak, hosszúkás alakúak. A méhek táplálékukat a virágok nektárja és pollenje adja, amit a méhkasba szállítanak és mézet készítenek belőle. Ha tehát mézet látunk a kas környékén, akkor tuti méhekkel állunk szemben. A darazsak ezzel szemben ragadozók, más kisebb rovarokra vadásznak, nagy bolyokban élnek akár a földfelszín felett, akár az alatt. A méhek szinte soha nem támadnak emberre, a darazsakról ez nem mondható el. Mivel a méhek döntően virágról virágra szállnak, így kevesebb betegséget terjesztenek, mint a különféle szerves anyagokra, hulladékokra és ételekre is rászálló és azokból táplálkozó darazsak. A méh és a darázs csípése is allergiás reakciót válthat ki.
Amíg a méhek egyértelműen hasznos élőlények, addig a darazsakról ez nem minden körülmény között mondható el. A darazsaknak is megvan a maguk szerepe az ökoszisztémában, öncélú pusztításuk nem indokolt, de lakásokban nincs keresnivalójuk. Ugyanakkor amíg a családokban élő méheket befogni érdemes – ehhez szakértő méhészt kell hívni – addig a darazsak esetén a rovarirtás a jó megoldás.
A darázsirtás mindenképpen szakembert kívánó feladat mert a megzavart darazsak agresszívan védekeznek. Éppen ezért darázsfészkek eltüntetésébe semmiképpen ne kezdjünk bele házilag, mert az eredmény kétséges, de a darazsak agresszívvá, támadóvá válhatnak. A darázsirtás ár elsősorban a fészek elhelyezkedésétől függ. A viszonylag könnyen elérhető, átlagos méretű fészkek eltávolítása 20-30 ezer forintba kerül, de a magasan, nehezen hozzáférhető bolyok felszámolásának ára ennek akár többszöröse is lehet.